Projekt
Gradient
Cílem projektu Gradient je zvýšit dostupnost a efektivitu zdravotně sociálních služeb pro lidi s příznaky hraniční poruchy osobnosti (HPO) v ČR. Příznaky HPO jsou dobře známé a léčitelné. Zatím v Česku ale neexistuje dostatek zařízení, která by účinnou podporu poskytovala.
O projektu
Gradient je projekt Národního ústavu duševního zdraví, který se zaměřuje na zlepšení podpory lidí s příznaky hraniční poruchy osobnosti (HPO) v České republice. Hraniční poruše osobnosti se říká také emočně nestabilní porucha osobnosti hraničního typu nebo porucha osobnosti hraničního vzorce. Nezaměřujeme se jen na podporu osob s touto diagnózou, ale také s jejími projevy, jako jsou emoční nestabilita, impulzivní chování, nestabilní vztahy s lidmi, sebepoškozování nebo narušení vlastní identity. Více informací o projevech HPO si můžete přečíst tady.
Proč zrovna Gradient?
Název Gradient odkazuje na myšlenky dialektické behaviorální terapie (DBT), kterou v projektu poskytujeme. Jedním z projevů hraniční poruchy osobnosti je černobílé vnímání světa, při kterém lidé střídavě vnímají svět i ostatní lidi buď jako zcela skvělé, nebo naopak nenapravitelně špatné. DBT klienty učí hledat u rozporů syntézu. A přijímat, že dvě zdánlivě opačné skutečnosti mohou být zároveň pravdivé. Život nemá jen černé a bílé barvy, ale najdeme v něm celý gradient odstínů.
Cíle projektu
Zavedení DBT programu na 5 nových místech
- Psychoterapeutických programů zaměřených specificky pro klienty s příznaky HPO je v ČR jen několik a jejich čekací lhůty často překračují jeden rok.
- Sestavili jsme 5 nových regionálních multidisciplinárních týmů poskytujících ambulantní DBT program
- Týmům jsme v poskytování DBT zprostředkovali zahraniční vzdělávání
Vzdělávání odborníků i veřejnosti
- Výraznými nedostatky v péči o osoby s příznaky HPO v České republice jsou nedostatečná informovanost a omezené možnosti vzdělávání.
- Pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách spustíme vzdělávací program metod DBT a principů podpory klientů s příznaky HPO
- Možnosti vzdělávání v podpoře lidí s příznaky HPO a principech metod DBT zpřístupníme i šírší veřejnosti
Metodika pro budoucí týmy
- Zavádění nových léčebných postupů může být komplikovaný proces. Rádi bychom ho do budoucna ulehčili.
- Naše postupy a získané zkušenosti proto shrneme a zpřístupníme v metodice intervencí pro osoby s příznaky HPO
- Metodika bude sloužit jako určitý návod na zavedení DBT programu. Doufáme, že centra duševního zdraví a jiné instituce inspiruje k aktualizaci postupů péče o klienty s příznaky HPO.
Kde nás najdete?
Projekt Gradient spolupracuje s několika pracovišti v České republice. Program poskytuje Národní ústav duševního zdraví. Kromě Klecan u Prahy nás ale najdete také ve Fakultní nemocnici Plzeň, Centru duševního zdraví Mladá Boleslav, Centru duševního zdraví pro děti a adolescenty Beroun a Centru duševního zdraví Klatovy. Více informací o DBT programu a jiných nabídkách pomoci naleznete zde.
Kdo za projektem stojí?
Jádro celého projektu tvoří multioborový tým v Národním ústavu duševního zdraví. Zajišťuje chod projektu – od analýzy toho, jakou péči lidé s hraniční poruchou osobnosti v České republice potřebují, přes nábor a zajištění vzdělávání regionálních DBT týmů, až po vyhodnocení celého projektu. Na starosti má také komunikaci a destigmatizační kampaň projektu.
Implementační a výzkumný tým:
Administrativní tým:
Metodický tým
-
Mgr. Bc. Pavla Linhartová, Ph.D. – Odborná garantka
- Mgr. Martin Horký
- Mgr. Adéla Látalová
- Mgr. Bc. Monika Radimecká
- Mgr. Jan Taubner
Expertní tým
- MUDr. Jan Stuchlík
- MUDr. Genoveva Almassy
- Mgr. et Mgr. Drahomíra Franzová
- Mgr. Eliška Hrbková
Peer odborní konzultanti
- Mgr. MgA. Martin Maryška, Ph.D.
- Mgr. Alexandra Snohová
- Bc. Linda Brišová
- Marie Součková
- Martina Kulhánková
- Petr Vojtášek
Projekt by rovněž nebylo možné uskutečnit bez spolupracujících pracovišť a jejich týmů DBT.
Anotace projektu
Název programu: Operační program Zaměstnanost plus
Číslo projektu: CZ.03.02.02/00/22_031/0001468
Název projektu CZ: Efektivní podpora lidí s poruchou osobnosti v ČR
Název projektu EN: Effective support for people with personality
disorders in the Czech Republic
Datum zahájení: 1. 4. 2023
Předpokládané datum ukončení: 31. 3. 2027